آرشیو مطالب » دسته‌بندی نشده
کد خبر : 2096
دوشنبه - 16 جولای 2018 - 07:55

پیشنهاد ایران به آمریکا: در انتقال گاز ایران به اروپا سرمایه‌گذاری کنید

مدیر شرکت ملی صادرات گاز ایران گفت: دستورالعملی در ارتباط با مذاکرات صادر نشده و بحث بر سر این است که اگر آمریکا تمایل دارد وابستگی اروپا به روسیه کم شود بهتر است در بخش ال.ان.جی و یا خط لوله انتقال گاز ایران به اروپا سرمایه گذاری صورت گیرد و از این طریق وابستگی اروپا به گاز روسیه کاهش پیدا کند.

مهران امیرمعینی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره پیشنهاد مشارکت آمریکا در توسعه ال.ان.جی ایران اظهار داشت: موضوع مطرح شده در حد پیشنهاد است و دستورالعملی در ارتباط با مذاکرات صادر نشده است. بحث بر سر این است که اگر آمریکا تمایل دارد وابستگی اروپا به روسیه کم شود بهتر است در بخش ال.ان.جی و یا خط لوله انتقال گاز ایران به اروپا سرمایه گذاری صورت گیرد و از این طریق وابستگی اروپا به گاز روسیه کاهش پیدا کند.

وی گفت: این موضوع در حد پیشنهاد است و بحث اینکه با آمریکائی‌ها با این سرعت وارد مذاکره شویم، نیست.

مدیر شرکت ملی صادرات گاز ایران تاکید کرد: تا مباحث سیاسی حل نشود بعید است بتوانیم وارد مسائل اقتصادی شویم، بنابراین این موضوع مفری برای بحث مذاکره در ارتباط با تامین نیاز گاز اروپا است و لاغیر.

وی یادآور شد: مشکل ما با آمریکائی‌ها فعلا سیاسی است وقتی این مسئله حل شود مباحث اقتصادی خود به خود حل می‌شود، بنابراین طرح این موضوع می‌تواند به نوعی منجر به تعدیل سیاست‌های آمریکا در قبال ایران تلقی شود.

به گزارش ایلنا، روز جمعه حسین کاظم پور اردبیلی  نماینده کشورمان در هئیت عامل اوپک به رویترز گفته بود: اگر ایران قادر بود طرح‌های تولید گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) خود را توسعه دهد،  تهران می‌توانست به کاهش وابستگی اروپا به گاز روسیه، موضوعی که مورد علاقه آمریکاست، کمک کند.

وی همچنین تصریح کرده بود: ترامپ نگران وابستگی اروپا و آلمان به گاز روسیه است، پس چرا شرکت‌های آمریکایی و شرکت‌های اتحادیه اروپا با همکاری یکدیگر در طرح‌های ساخت کارخانه‌های تولید گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) ایران سرمایه‌گذاری نمی‌کنند؟! ایران بزرگ‌ترین دارنده ذخایر گاز طبیعی جهان است.

به گفته کاظم‌پور اردبیلی ترامپ روز چهارشنبه (۲۰ تیرماه) به دلیل همکاری آلمان با روسیه در پروژه انتقال گاز  از دریای بالتیک، به برلین حمله لفظی شدیدی کرد و گفت آلمان به اسارت روسیه درآمده است.

احتمال برگزاری جلسه شورای راهبری در عمان برای صادرات گاز؛ در آینده نزدیک

امیر معینی در ادامه درباره آخرین وضعیت صادرات گاز به عمان نیز بیان کرد: مذاکرات ما با این کشور ادامه دارد، احتمالا در آینده نزدیک یک جلسه شورای راهبری در عمان برگزار شود و در ارتباط با ادامه راه تصمیم‌گیری شود.

وی خاطرنشان کرد: مذاکرات ما با عمان با جدیت ادامه دارد، دنبال این هستیم که چارچوب همکاری را تدوین کنیم و به استحضار وزرا برسانیم.

 مدیر شرکت ملی صادرات گاز ایران اظهار داشت: با عمان به توافق رسیدیم که از طریق خط لوله 42 میلیون متر مکعب در روز گاز انتقال دهیم.

وی افزود: همچنین توافق شده که بخشی نیز تبدیل به ال.ان.جی شود و بخش عمده باید بازاریابی شود که با توجه به طولانی مدت بودن این پروژه، وقت کافی برای بازاریابی داریم.

شعله‌ور شدن آتش جنگ تجاری چین و آمریکا

صادرکنندگان چین شتاب بیشتری به کار خود دادند و مازاد تجاری چین با آمریکا رکورد زد. این نتایج می‌توانند باعث شعله‌ور شدن بیشتر آتش جنگ تجاری با واشنگتن شوند.

اما نشانه‌هایی از این‌ که صادرکنندگان در هفته اول جولای، قبل از اجرایی شدن تعرفه‌ها، با شتاب بیشتری محموله‌های خود را ارسال کرده‌اند، اشاره می‌کند که این رشد میزان مازاد تجاری، یک اتفاق موردی است. تحلیل‌گران انتظار دارند در ماه‌های آینده با آغاز آسیب رساندن تعرفه‌ها، شرایط تجاری نامطلوب‌تری برای تراز تجاری چین اتفاق بیافتد.

مازاد تجاری چین با آمریکا، که محور اصلی بحث‌های تجاری بین دو کشور است، از ۲۴.۵۸ میلیارد دلار در ماه می، به ۲۸.۹۷ میلیارد دلار در ماه ژوئن ، افزایش یافته است. این ارقام بر اساس محاسبات رویترز بر روی داده‌های دولتی از سال ۲۰۰۸ تا کنون، ارائه شده است.

جوناس شورت، رییس دفتر پکن شرکت اور برایت سان هونگ کای، در یادداشتی نوشت: رکورد زدن مازاد تجاری، هیچ کمکی به بهتر شدن روابط بد تجاری نمی‌کند و تنش‌ها را بالا می‌برد.

اداره کل کالاهای چین گزارش داد که صادرات چین در ماه چین ۱۱.۳ درصد افزایش یافته است. صادرات چین به ایالات‌متحده در نیمه اول ۲۰۱۸ با ۱۳.۶ درصد رشد نسبت به سال گذشته روبرو شد و واردات آن از آمریکا در همین دوره ۱۱.۸ درصد افزایش یافت.

در بازه ژانویه-ژوئن ،  مازاد تجاری چین با آمریکا از ۱۱۷.۵۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ ، به ۱۱۳.۷۶ میلیارد دلار افزایش یافته است.

آغاز عملیات اجرایی برقی‌سازی راه‌‌آهن گرمسار- اینچه‌برون از دوشنبه

معاون فنی و امور زیربنایی شرکت راه‌آهن با اشاره به این‌که دوشنبه هفته جاری عملیات اجرایی برقی‌سازی راه‌‌آهن گرمسار-اینچه‌برون آغاز می شود، گفت: نابع مالی این طرح ریلی از طریق فاینانس ۱.۲ میلیارد یوریی روسیه تامین می‌شود.

مازیار یزدانی با اشاره به  آغاز عملیات اجرایی برقی‌سازی راه‌‌آهن گرمسار-اینچه برون با حضور مقامات ایران و روسیه طی دوشنبه هفته جاری، اظهار کرد:  منابع مالی این طرح ریلی از طریق فاینانس 1.2 میلیارد یوریی روسیه تامین می‌شود و  طی چهار سال عملیات اجرایی آن به‌طول می‌انجامد.

وی تصریح کرد: محور ریلی گرمسار-اینچه‌برون در واقع مسیر ترانزیتی ایران از سمت قزاقستان، ترکمنستان و بندرامیرآباد است و بهره‌برداری از این محور ریلی ضمن ارتقا ظرفیت ترانزیتی، تاثیر قابل ملاحظه‌ای در حمل‌ونقل مسافر خواهد داشت. به طوری که اجرایی شدن این قرارداد علاوه بر بهبود  شرایط حمل‌ونقل ریلی در بخش مسافری،  موجب افزایش ظرفیت ترانزیت ریلی نیز می‌شود.

یزدانی بیان کرد: از حدود 430کیلومتر طول مسیر ریلی گرمسار-اینچه برون حدود 331 کیلومتردر حوزه راه آهن شمال قرار دارد که بیش از 200کیلومتر آن در مناطق کوستانی واقع شده است.

وی با بیان این‌که همزمان با برقی‌سازی این مسیر، علائمی کردن و اصلاح تونل‌ها از نظر فضای مورد نیاز برای عبور واگن‌های روسی نیز انجام می‌شود، گفت: برقی سازی علاوه بر افزایش ظرفیت حمل بار، آلودگی صوتی و زیست محیطی بسیار کمتری دارد و مصرف سوخت مایع را به صفر می‌رساند.

تولید بنزین یورو ۴ رویکرد جدید پالایشگاه آبادان است

علیرضا صادق‌آبادی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر ضرورت افزایش کمی و کیفی تولید بنزین در پالایشگاه آبادان، از افزایش و استمرار تولید بنزین آلکیلات (سبز) و همچنین افزایش کیفیت تولید بنزین به استاندارد یورو ۴ در پالایشگاه آبادان به عنوان رویکرد جدید این شرکت خبر داد.

وی افزود: باید بتوانیم بخش قابل‎توجهی از تولید بنزین پالایشگاه آبادان را به یورو ۴ تبدیل کنیم و همچنین میزان تولید بنزین آلکیلات را به روزانه ۲,۵ میلیون لیتر برسانیم.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به تغییر مدیریت پالایشگاه آبادان، اظهار امیدواری کرد که اجرای فاز دوم پالایشگاه شتاب بیشتری بگیرد و فاز چهارم نیز تعیین تکلیف شود.

صادق‌آبادی با بیان این‌که تولید بنزین این پالایشگاه از میانگین روزانه ۹,۵ میلیون لیتر به حدود روزانه ۱۲ میلیون لیتر رسیده، ادامه داد: پالایشگاه آبادان یکی از قدیمی‌ترین پالایشگاه‌های ایران است و بخشی از تاریخ صنعت نفت کشور محسوب می‌شود، بنابراین باید به یک پالایشگاه مدرن تبدیل شود.

به گفته وی، اجرای طرح توسعه فاز دوم پالایشگاه باید شتاب بیشتری بگیرد و با اجرای فاز چهارم نیز باید بتوان این پالایشگاه را به یک بنگاه با بهترین و اقتصادی‌ترین محصولات تولیدی تبدیل کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

درآمد روسیه از جام جهانی چقدر است؟

طبق اعلام وزیر توسعه اقتصادی روسیه؛ گردش گران خارجی در طی زمان برگزاری مسابقات جام جهانی در این کشور ۱۰۰ میلیارد روبل خرج می کنند.

 

ماکسیم اورشکین که در مصاحبه با روزنامه ورزشی “سووتسکی” سخن می‌گفت، اعلام کرد که طبق برآوردهای صورت گرفته توسط این وزارتخانه، گردشگران خارجی که به دلیل جام جهانی به این کشور سفر خواهند کرد، 1.6 میلیارد دلار به اقتصاد روسیه تزریق خواهند کرد. وی همچنین افزود که مطمئن است تحریم‌های غرب بر این رویداد اثری نخواهد گذاشت؛ بحث سیاست و اقتصاد یک چیز است و بحث زندگی شهروندان عادی چیز دیگر. تقاضا برای تماشای رقابت‌های جهانی نظیر جام جهانی همیشه بالا بوده است.

به گفته انجمن تورگردانان روسیه، حدود 400هزار توریست خارجی در طی زمان برگزاری جام جهانی از روسیه دیدن خواهند کرد. اورشکین افزود: همچنین مدرن‌سازی زیرساخت‌های روسیه که برای جام جهانی صورت گرفت اثر مثبتی روی بخش‌های اقتصادی و کیفیت زندگی مردم خواهد داشت. با ساختن و نوسازی هتل‌های مدرن، فرودگاه‌ها و جاده‌ها، فعالیت مردم در مناطق مختلف کشور افزایش خواهد یافت و کسب و کارها تسهیل خواهد شد. بگذارید این طور بگویم که از شهر نوگرود تا روستوف، چهره شهرها تغییر خواهد کرد.

جام جهانی 2018 در 12 استادیوم و 11 شهر روسیه شامل: مسکو، سنت پترزبورگ، سوچی، کازان، سارانسک، کالینینگراد، ولگوگراد، روستوف، نوگرود، یکاترین بورگ و سامارا از 14 ژوئن تا 15 ژوئیه برگزار خواهد شد.

هشدار هواشناسی؛ ابرهای جوششی در راه ایران

مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به وزش باد شدید موقتی در تهران از سالم بودن هوای پایتخت خبر داد.


سازمان هواشناسی با صدور اخطاریه‌ای نسبت به رشد ابرهای جوششی، وقوع رگبار و رعد و برق و تندبادهای شدید لحظه‌ای و احتمال تگرگ و سیلاب موقت و ناگهانی در مسیل‌ها طی امروز و فردا ( اول ودوم خرداد ماه) بویژه در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب هشدار داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در اخطاریه سازمان هواشناسی آمده است: پیرو اطلاعیه شماره ۲۰ یکشنبه (۳۰ اردیبهشت ماه) و اخطاریه شماره ۳۳ دوشنبه (۳۱ اردیبهشت ماه)، برای امروز (اول خردادماه) رگبار ورعدوبرق و تگرگ، آبگرفتگی معابر و احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها در برخی مناطق استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، جنوب اردبیل، مرکزی، شمال همدان، جنوب قزوین، نیمه غربی قم و اصفهان، دامنه های البرز در استانهای البرز، تهران و سمنان و برای فردا (۲ خرداد ماه) در استان‌های آذربایجان غربی، جنوب و غرب آذربایجان شرقی، همدان، نیمه جنوبی مرکزی، جنوب و غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، شمال فارس، ارتفاعات کرمان وقوع رگبار و رعد و برق و تندبادهای شدید لحظه‌ای و احتمال تگرگ و سیلاب موقت و ناگهانی در مسیل‌ها پیش‌بینی کرد.

از این رو توصیه می‌شود با توجه به انتظار وقوع آذرخش بخصوص در مناطق کوهستانی همچنین احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و وزش بادهای مخرب، برای کاهش خسارات احتمالی و حفظ ایمنی اقدامات لازم به کار گرفته شود.

همچنین حسین شهبازی با بیان اینکه نتایج حاصل از پیش‌بینی پارامترهای هواشناسی برای شهر تهران حاکی از برقراری شرایط جوی نسبتا ناپایدار در بعد ازظهر امروز (اول خرداد) است، اظهار کرد: در این روز در برخی ساعات وزش باد شدید موقتی به بزرگی ۸ تا ۱۴ متر برثانیه از سمت نواحی شرقی و بارش پراکنده و خفیف باران انتظار می‌رود.

مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه این وضعیت کیفی هوای سالم فردا (۲ خرداد) کمابیش ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: برای برخی ساعات بعد ازظهر وزش باد به بزرگی بالاتر از ۵ متر برثانیه از سمت نواحی جنوب شرقی – جنوبی پیش‌بینی می‌شود.

به گفته شهبازی انتظار می‌رود تا فردا وضعیت کیفیت هوای بیشتر مناطق شهر تهران در شرایط مطلوب‌تری نسبت امروز قرار گیرد.
وی ادامه داد: دمای هوای تهران طی دو روز آینده (۲ و ۳ خرداد ماه) روند افزایشی خواهد داشت.

مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پایان با اشاره به اینکه کیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته پایتخت منتهی به ۸ صبح با شاخص میانگین ۶۰ در شرایط سالم قرار داشت، گفت: کیفیت هوای هم اکنون تهران نیز با شاخص میانگین ۷۴ همچنان در شرایط سالم است.

ایران در بین 5 کشور برتر تولید کننده عسل دنیا

مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در همایش روز جهانی زنبورعسل با اشاره به اینکه اهمیت زنبور عسل بر هیچ‌کس پوشیده نیست، اظهار کرد: صرف نظر از تولید عسل، تولید فرآورده‌های آن شامل گرده، موم، ژله رویال، ساخت مکمل‌های غذایی مورد اهمیت است و کاربردهای فراوان دارد.

به گفته وی، حیات بدون گرده افشانی زنبور عسل فایده ای ندارد چرا که به اعتقاد بنده این موجود باعث تنوع ژنتیکی به نقاط دور از دسترس و گرده افشانی می‌شود.

رضایی با بیان اینکه ایران در زمینه پرورش و تولید محصولات زنبورعسل جزو رتبه‌های برتر در دنیا به شمار می‌رود، افزود: در زمینه تولید عسل جزو ۵ کشور برتر دنیا و از نظر تعداد کلونی های عسل جزء ۴ تا ۵ کشور اول دنیا هستیم و این امر افتخاری برای کشورمان محسوب می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: با وجود آنکه زنبور عسل موجودی کم نهاده‌ است و برای تولید هزینه کمی دربردارد، اما حیوانی پر توان و دارای ارزش افزوده بالا در تولید محصولاتی همچون ژله رویال است.

وی با اشاره به ضرورت توجه به برندسازی عسل گفت: هم‌اکنون کیفیت عسل موجود در مغازه ها دغدغه معاونت امور دام و خانوارها به شمار می رود که برای ارج نهادن به زحمات زنبورداران، برندسازی و مشخص شدن عسل طبیعی از غیرطبیعی، تقلبی و آب نبات ساختگی امری ضروری است.

به گفته این مقام مسئول با وجود آنکه عسل با قیمت بالایی در کشور به فروش می رسد، اما هنوز مصرف‌کنندگان نمی توانند به درستی عسل طبیعی را از غیرطبیعی و ساختگی تشخیص دهند در حالی‌که برندسازی و استانداردسازی تولید این محصول باید در دستور کار قرار گیرد هر چند که در این زمینه کارهایی نیز صورت گرفته است.

رضایی به تولید عسل‌های سمی هشدار داد و گفت: زمانی که باغات سم پاشی می‌شوند، کندوهای عسل باید به خارج از مزارع انتقال داده شوند، چرا که در این صورت افزون بر از بین رفتن زنبورها، عسل سمی نیز تولید می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در پایان گفت: تا پایان سال گروه پرورش زنبور عسل به یک اداره مستقل تبدیل می‌شود که بدین منظور به روز کردن سیاست‌های کلان باید در دستور کار قرار گیرد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق تا روز دوشنبه در برخی نقاط کشور

سازمان هواشناسی کشور از وزش بادهای شدید، گرد و خاک، رعد و برق و رگبار در برخی نقاط کشور تا روز دوشنبه هفته جاری خبر داد.

فریبا گودرزی کارشناس سازمان هواشناسی اظهار کرد:‌ امروز و فردا در شرق و جنوب شرق کشور همچنان وزش بادهای شدید توام با گرد و خاک را داریم.

وی تصریح کرد: در ساعات بعدازظهر امروز در ارتفاعات البرز مرکزی، ارتفاعات زاگرس جنوبی، برخی مناطق استان‌های کرمان، خراسان رضوی، شمال آذربایجان شرقی و غربی بارش‌های پراکنده و رعد و برق خواهیم داشت.

وی افزود:‌ در نیمه غربی کشور امروز افزایش نسبی دما پیش‌بینی شده و برای فردا نیز آبهای خلیج‌فارس و دریای عمان مواج و متلاطم خواهد بود.

کارشناس سازمان هواشناسی یادآور شد: روز دوشنبه نیز با گذر موج تراز میانی جو از سوی شمال غرب و غرب کشور در برخی نقاط مناطق استان‌های آذربایجان  غربی، شرقی، اردبیل، زنجان، ارتفاعات البرز مرکزی و زاگرس مرکزی رگبار، رعد و برق و وزش باد خواهیم داشت.

گودرزی همچنین گفت: آسمان تهران امروز صاف تا کمی ابری خواهد بود و بعدازظهر افزایش ابر خواهیم داشت. روند دما در استان تهران تا روز دوشنبه افزایش نسبی خواهد بود.

سعودی‌ها در پی بازاریاب‌های فروش نفت ایران

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت گفت: بازاریاب‌ها و مسئولین بخش فروش نفت ایران آب‌دیده شده‌اند و روش مناسب برای فروش نفت و دریافت عایدی آن را در هر شرایطی پیدا می‌کنند.

امیرحسین زمانی‌نیا در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشست خبری در پاسخ به پرسش مبنی بر اینکه عربستان و آمریکا در حال مذاکره با مشتریان سنتی ایران به منظور تحت تأثیر قرار دادن بازار فروش نفت کشورمان هستند، گفت: تجربه مسئولین فروش نفت کشورمان نشان می‌دهد که سعودی‌ها وارد مذاکره با مشتریان سنتی نفت ایران شده اند تا با ارائه تخفیفات و امتیازات ویژه، خرید آنها از ایران را تحت تأثیر قرار دهند که البته رقم صادرات نفت ایران نشان می‌دهد که این تلاش ها چندان موفق نبوده است.

وی در توضیح این سؤال ادامه داد: بازاریاب‌های ایران و مسئولین بخش فروش نفت آب‌دیده شده‌اند، روش مناسب برای فروش نفت و دریافت عایدی آن را پیدا می‌کنند.

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت در پاسخ به پرسش دیگر مهر درباره موضع ایران در نشست آتی اوپک اظهار داشت: در حال حاضر نمی‌توان اعلام موضع دقیق کرد و تا زمان فرا رسیدن نشست اوپک باید صبر کرد، اما به طور کلی از تصمیمات اوپک به طور عمومی حمایت می‌کنیم، در حالی که منافع ملی خود و سهم فروش و صادرات نفت کشور را نیز مد نظر داریم.

بخشنامه تغییر ساعات کاری استان‌ها برای کاهش مصرف برق به هیات دولت ارسال شد

مدیرکل مدیریت مصرف توانیر با اشاره به اینکه کاهش ۴۰ درصدی بارش‌ها باعث شده تا ظرفیت زیادی از نیروگاه‌های برق آبی برای تابستان قابل استفاده نباشد گفت:پیش نویس بخشنامه تغییر ساعات کاری در استان‌ها به هیات دولت ارسال شد.

 

سعود مهری در گردهمایی مدیران بخش مدیریت مصرف برق سراسر کشور در توانیر که به منظور هماهنگ نمودن برنامه‌های کاهش پیک بار برگزار شده بود با اشاره به کمبود بارش‌ها در کشور گفت: در بهترین حالت بین ۳۵ تا ۴۰ درصد از میزان بارش‌ها کم شده است که همین امر باعث شده تا ظرفیت زیادی از نیروگاه‌های برق آبی برای تابستان قابل استفاده نباشد.

مهری با بیان این که براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته صنایع برای کاهش پیک بار به میزان ۲۳۰۰ مگاوات همکاری خواهند کرد تصریح کرد: در تحقق این هدف، نقش دفاتر مدیریت مصرف جهت جلب همکاری مدیران صنایع بسیار حیاتی است.
وی ادامه داد: همچنین سهم همکاری کشاورزان نیز ۱۵۰۰ مگاوات در نظر گرفته شده است.
مدیرکل مدیریت مصرف توانیر اضافه کرد: امسال بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ مگاوات برای استفاده از ظرفیت مولد‌های خود تامین که در ساختمان‌های مراکز مختلف نصب شده، برنامه ریزی شده است.

مهری همچنین از مدیران دفاتر مدیریت مصرف در شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع خواست تا جهت استفاده از نیروگاه‌های تولید پراکنده، به ویژه در ساعات پیک، برنامه ریزی داشته باشند.
وی خاطرنشان ساخت: برای این نوع نیروگاه‌ها نیز سهمی در حدود ۷۰۰ مگاوات برای پیک پیش بینی شده است.

مهری همچنین از ارسال پیش نویس بخشنامه تغییر ساعات کاری در استان‌ها به هیات دولت خبر داد و گفت: در متن پیش نویس بخشنامه نسبت به سال گذشته، تغییراتی ایجاد شده است تا بتوان از این ظرفیت بیش از گذشته استفاده کرد.
مدیرکل مدیریت مصرف توانیر همچنین از شرکت‌های زیرمجموعه و تابعه توانیر خواست تا اقدامات فرهنگی را برای نهادینه کردن موضوع مدیریت مصرف جدی بگیرند.

وی تاکید کرد: امسال هیچ عدد و رقمی برای کاهش پیک توسط برنامه‌های فرهنگ و فرهنگ سازی در نظر گرفته نشده است چرا که ما به دنبال شفاف کردن فعالیت‌ها و میزان تاثیرگذاری فعالیت‌ها و راهکار‌های مدیریت مصرفی هستیم.
مهری در عین حال تصریح کرد: با این حال این موضوع به هیچ عنوان دلیلی برای عدم توجه به فعالیت‌های فرهنگی و فرهنگ سازی نیست و نباید باعث تعطیل کردن این گونه فعالیت‌ها شود، بلکه این کار‌ها باید در تمام طول سال انجام گیرد، اما در فصل پیک شدت بیشتری داشته باشد.
در ادامه این گردهمایی احمدی یزدی معاون مدیریت مصرف توانیر نیز به بیان جزئیات برنامه‌های کاهش پیک در سال جاری پرداخت.
وی در مورد آثار برنامه‌های مدیریت مصرف برق در پیک سال گذشته اظهار داشت: در فصل پیک ۹۶ با همکاری مشترکان بخش‌های صنعتی، کشاورزی، اداری، تجاری و خانگی موفق به کاهش چهار هزار مگاواتی مصرف برق کشور در اوج بار شدیم.
معاون دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر، همچنین از تداوم اجرای طرح تعطیلات و تعمیرات در کشور خبر داد و گفت: این طرح از ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور ماه اجرایی خواهد شد.

احمدی یزدی همچنین از” ذخیره عملیاتی” به عنوان دیگر برنامه در دست اجرای صنعت برق یاد کرد و افزود: در قالب این طرح، مشترکان در حوزه صنعت در صورت علاقمندی، تفاهم نامه‌ای را با شرکت‌های برق به امضا می‌رسانند و بر مبنای آن اعلام می‌کنند که در زمان پیک، چند ساعت و چند مگاوات امکان کاهش مصرف دارند.

وی گفت: میزان مدیریت مصرف صورت گرفته از محل اجرای این برنامه در سال گذشته ۱۳۰۰ مگاوات بود.