رفتن به بالا
  • سه شنبه - 26 شهریور 1398 - 08:39
  • کد خبر : ۲۱۷۳
  • مشاهده :  321 بازدید
  • چاپ خبر : پتانسیل انرژی تجدید پذیر در ایران

پتانسیل انرژی تجدید پذیر در ایران

انرژی خورشیدی: با توجه به اینکه صحرا‌های ایران یک چهارم مساحت این سرزمین را پوشش داده اند پتانسیل تولید برق حاصل از انرژی خورشیدی در ایران بسیار بالاست. اگر تنها یک درصد از این نواحی به وسیله‌ی سیستم‌های فتوولتائیک پوشش داده شوند، انرژی حاصله پنج برابر بیش از مصرف سالانه‌ی برق در ایران است. انرژی […]

انرژی خورشیدی:
با توجه به اینکه صحرا‌های ایران یک چهارم مساحت این سرزمین را پوشش داده اند پتانسیل تولید برق حاصل از انرژی خورشیدی در ایران بسیار بالاست. اگر تنها یک درصد از این نواحی به وسیله‌ی سیستم‌های فتوولتائیک پوشش داده شوند، انرژی حاصله پنج برابر بیش از مصرف سالانه‌ی برق در ایران است.

انرژی باد:
انرژی باد یکی از انواع اصلی انرژی تجدیدپذیر می‌باشد. بر اساس مطالعات صورت گرفته در سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) بر روی ۴۵ سایت در ۲۶ منطقه‌ی کشور، پتانسیل انرژی بادی کشور ۶۵۰۰ مگاوات برآورد شده است. البته با تکمیل فاز صفر اطلس باد کشور، میزان انر ژی قابل استحصال بادی کشور بالغ بر ۴۰۰۰۰ مگاوات تخمین زده شده است.

انرژی برق آبی:
ایران پتانسیل تولید انرژی حاصل از منابع برق آبی بین ۲۳۰۰۰ تا ۴۲۰۰۰ مگاوات را دارد، به همین دلیل کشور ما سرمایه گذاری قابل توجهی در راستای توسعه‌ی این بخش بکار گرفته است.

انرژی زمین گرمایی:
مرکز زمین منبع عظیمی از انرژی حرارتی است که به شکل‌های گوناگون از جمله فوران آتشفشانی و آب‌های گرم به سطح آن هدایت می‌شود. در سال ۲۰۰۷، بیست و چهار کشور جهان با نصب نیروگاه‌های زمین گرمایی از این منبع عظیم انرژی برای تولید برق استفاده نموده اند که مجموع ظرفیت‌های نصب شده بالغ بر ۹۷۰۰ مگاوات بوده است.

انرژی پیل سوختی و هیدروژنی:
هیدروژن یکی از عناصری است که در سطح زمین به وفور یافت‌ می‌شود، البته نه بصورت خالص، بلکه باید آن را توسط روش‌های
مختلف از سایر عناصر بدست آورد. این ماده در مقایسه با سایر سوخت‌ها می‌تواند با راندمانی بالاتر و احتراق بسیار پاک به سایر انرژی‌ها تبدیل شود.

انرژی جزر و مد و امواج:
در دریا از انرژی امواج، جزر و مد و اختلاف درجه حرارت یا غلظت نمک در اعماق مختلف، می‌توان برای تولید الکتریسیته استفاده کرد.

زیست توده بیو ماس:
زیست توده شامل کلیه موادی در طبیعت می‌شود که در گذشته‌های نزدیک جاندار بوده، از موجودات زنده به عمل آمده و یا از زائدات، ضایعات یا فضولات آن‌ها می‌باشد. به عبارتی: ” زیست توده کلیه اجزاء قابل تجزیه زیستی از محصولات، فاضلاب‌ها و زایدات کشاورزی (شامل مواد گیاهی و حیوانی)، صنایع جنگلی و سایر صنایع مرتبط، فاضلاب‌ها و زباله‌های شهری و صنعتی می‌باشد”

اخبار مرتبط
"